SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications 15 SP1

Dzisiejsze wydanie openSUSE Leap 15.1 oferuje profesjonalistom, przedsiębiorcom i niezależnym dostawcom oprogramowania obsługę współczesnego sprzętu.

Leap 15.1 poprawia funkcjonalności YaST i instalatora.

Wraz z Leap 15, wprowadziliśmy ogromną ilość nowych funkcjonalności i innowacji w obszarach bezpieczeństwa, wydajności, narzędzi i pulpitu. Mając na uwadze to jak stabilną, efektywną i solidną dystrybucją stał się Leap, w tym wydaniu udało się utrzymać jakość na poziomie pozwalającym naszym użytkownikom prywatnym i małym firmom, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, korzystać z komercyjnych korzeni dystrybucji openSUSE Linux.

W pracy profesjonalistów ważne są zarówno systemy serwerowe jak i służące do codziennych zadań oraz skalowalność rozwiązań, co w Leap odzwierciedlają menu instalacji, ilość dostępnych pakietów i zakres obsługiwanego sprzętu. Leap jest dobrze przygotowany do użycia jako maszyna wirtualna lub gość kontenera, co pozwala zaawansowanym użytkownikom uruchamiać usługi sieciowe bez względu na to czy mają do czynienia z pojedynczym serwerem czy tez całym centrum danych.

Profesjonaliści, administratorzy systemów i programiści mogą mieć zaufanie do niezawodności Leap wynikającej z jej procesu tworzenia ukierunkowanego na nowoczesną, bezpieczną, pielęgnowaną i wielokrotnie testowaną dystrybucję. Proces ten używa systemów budowania o otwartym kodzie źródłowym unikalnych dla SUSE i openSUSE: Open Build Service oraz automatycznego testowania openQA.

Nowości

W tej wersji Leap została zaktualizowana cała rodzina oprogramowania obsługującego grafikę. Obsługa sprzętu graficznego wspieranego przez jądro Linux 4.19 została backportowana do Leap 15.1, który nadal używa jądra Linux w wersji 4.12. Oznacza to większą ilość obsługiwanych procesorów graficznych (GPU) oraz lepsze wsparcie dla kart AMD Vega.

Wirtualizacja procesorów graficznych stała się dość popularna wśród producentów takich jak AMD, Intel czy Nvidia, a Leap 15.1 wychodząc naprzeciw temu trendowi pomaga w dostarczaniu takich implementacji oraz rozwiązań dla środowisk wirtualnych i chmurowych.

Leap 15.1 w predefiniowanej konfiguracji używa usługi NetworkManager zarówno dla laptopów jak i stacji roboczych; do tej pory było tak tylko w przypadku laptopów. Instalacje serwerowe nadal będą używały, jako podstawowej, usługi Wicked, zaawansowanego systemu konfiguracji sieci openSUSE.

Ulepszona instalacja i konfiguracja

Część ulepszeń YaST dotyczy lepszego zarządzania usługami. Firewalld może być zarządzany w trybie tekstowym. Powstał nowy interfejs graficzny do zarządzania Firewalld, zawierający opcje dotyczące AutoYaST. Administratorzy systemów mają lepszą kontrolę dzięki formułom Salt w module yast2-configuration-management a zarządzanie kluczami SSH użytkowników czyni zadania administracyjne bardziej przyjemnymi.

Zespół YaST pracował też nad polepszeniem obsługi wyświetlaczy 4K (HiDPI). Takie wyświetlacze są teraz automatycznie wykrywane a interfejs graficzny jest automatycznie skalowany dzięki czemu instalator wygląda świetnie w dużych rozdzielczościach.

Bezpieczeństwo i utrzymanie

Aktualizacja utrzymania zarówno z Leap 15 jak i SUSE Linux Enterprise 15 zostały odziedziczone przez Leap 15.1 i są częścią tego wydania. Zespół bezpieczeństwa wydaje szybkie aktualizacja dla Leap 15.1. Około 10-20% poprawek bezpieczeństwa pochodzi od społeczności.

W YaST jest też opcja testowania aktualizacji utrzymania dla użytkowników zanim zostaną one wydane. Repozytorium testowe pozwala użytkownikom sprawdzić aktualizacje siedem dni przed wystawieniem ich do repozytorium aktualizacji.

Podwersje dystrybucji z serii Leap 15 mają mniej więcej 18-miesięczny okres utrzymywania i dostarczania poprawek bezpieczeństwa gdyż wydanie podwersji generalnie wychodzi co roku. Użytkownicy openSUSE Leap 15.0, które zostało wydane 25 maja 208, powinni zaktualizować system do Leap 15.1 w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Przewidziany okres dostarczania poprawek do Leap 15 jako serii wydań to około 36 miesięcy.

Gracze i projektanci

Projektanci stron internetowych i marketingowcy mogą korzystać ze zaktualizowanej biblioteki Mesa (biblioteka grafiki 3D) i narzędzi o otwartym kodzie źródłowym takich jak Blender (tworzenie grafiki 3D) do tworzenia intrygujących i zwracających uwagę animacji.

Gracze, miłośnicy muzyki i twórcy podcastów mogą korzystać ulepszenia audio wysokiej jakości (HD-audio), backportowanych sterowników USB-audio i aktualizacji oprogramowania obsługującego karty MultiMedia Card (MMC) oraz embedded MMC (eMMC).

Migracja do Enterprise jest łatwa

openSUSE 15.1 zawiera mnóstwo pakietów społeczności zbudowanych na fundamencie SUSE Linux Enterprise (SLE) 15 Service Pack 1. Dzielony podstawowy kod i równoległość ze SLE czyni łatwymi migracje do komercyjnego produktu SUSE dla profesjonalistów, którzy chcą wydłużyć okres wparcia i dostarczania poprawek bezpieczeństwa poza okres życia Leap. Czyni to też łatwiejszym budowanie rozwiązań na Leap a następnie przechodzenie na wersję komercyjną z SLA, certyfikacjami, masowymi wdrożeniami albo wydłużonym okresem wsparcia. Instrukcje jak to zrobić używając pakietu SUSEConnect i dokumentację SUSE można znaleźć tutaj.

Wszystkie standardowe usługi sieciowe

Tak jak w poprzednich wersjach, administratorzy systemów i małe przedsiębiorstwa mogą używać Leap do hostowania stron internetowych, serwerów poczty e-mail czy zarządzania siecią za pomocą DHCP, DNS, NTP, Samby, NFS, LDAP i setek innych usług.

W obszarze udostępniania plików i usług chmurowych Leap 15.1 posiada w oficjalnych repozytoriach oprogramowanie takie jak NextCloud czy platformę pracy grupowej Kopano (znanej wcześniej jako Zarafa).

W Leap 15.1 wprowadza automatycznie skonfigurowany SSH dla ról systemowych „Serwer” i „Serwer transakcyjny”, pomagając uczynić nieco łatwiejszą pracę z serwerem od razu po jego instalacji.

Platformy

Leap pracuje na architekturze X86_64 a wdrożenia mogą być przeprowadzane na maszynach fizycznych i wirtualnych, jako system gospodarz i gość oraz instalacje w chmurze. Porty do innych architektur takich jak ARM64 i POWER (po angielsku) są w trakcie opracowywania przez społeczność.

Pytania

Jeżeli masz pytania dotyczące wydania albo wydaje ci się spotykasz się z błędnym zachowaniem systemu, zapytaj na jednym z poniższych miejsc:

Zaangażowanie

Jeżeli masz chęć pomóc Projektowi openSUSE, rzuć okiem na listę możliwych sposobów w jaki możesz to uczynić na https://rootco.de/2016-04-03-opensuse-and-you/.

Projekt openSUSE jest ogólnoświatowym przedsięwzięciem promującym powszechne używanie GNU/Linux. Tworzy on dwie z najlepszych dystrybucji GNU/Linux na świecie, ciągłą Tumbleweed i hybrydową społecznościowo-komercyjną Leap. openSUSE pracuje razem w otwarty, przejrzysty i przyjazny sposób jako cześć światowej społeczności wolnego i otwartego oprogramowania. Projekt jest kontrolowany przez społeczność i polega na wkładzie osób, piszących dokumentację, udzielających się jako testerzy, tłumacze, eksperci użyteczności, artyści, ambasadorowie czy programiści. Projekt obejmuje wielką różnorodność technologii, ludzi z różnymi poziomami doświadczenia, mówiących różnymi językami i mających różne pochodzenie kulturowe. Można się o tym dowiedzieć więcej na opensuse.org.